Cilt Bakımında Akne Önleyici Uygulama

Akne TedavisiSivilce adıyla bildiğimiz akne günümüzde en sık rastlanan cilt problemidir. Erişkinlerin % 85 de hayatlarının bir döneminde ortaya çıkmakta ve geçip iyileşmekte kalan % 15 inde ise tedavisi zor ve ileri derecelere varan ciddi boyutlarda sıkıntılara ulaşan bir hal alırlar. Kadın ve erkekler de eşit oranda görülmektedir.
Ergenlik yaşlarında kızlarda daha erken ortaya çıkmaktadır. Kızlarda 17-18 yaşlarında erkeklerde ise 18-19 yaşlarında ortaya çıkar ve 21-23 yaşlarına doğru iyileşmeye başlar. Bazen 40 lı yaşlara kadar uzayabilir.

Akne nedir?

Derimizde bulunan ve yağ salgılayan bezlerin bir rahatsızlığıdır.. Normal olarak salgılanan bu yağ deri üzerine çıkar ve atılır. Yağ bezlerinin salgı kontrolü cinsiyet hormonlarının etkisindedir. Bu nedenle ergenlik döneminde yağ salgısı miktarı daha da artmıştır. Yağ kesesinin ağzını oluşturan kanal salgılanan yağın yoğunlaşması sonucu oluşan bir tıkaç ile tıkanır. Aknenin oluşumundaki temel neden bu tıkanmadır. Deride bulunan bakteriler bu kanaldan içeri sızarak yağ bezlerinin iltihaplanmasına ve sonuçta akneye yol açar.

Genel görüntü nasıldır?

Ağzı siyah veya koyu kahverengitıkaç ile tıkalı içleri iltihaplı yağ ile dolu şişlikler şeklinde veya sertlik hissedilen kistler şeklindedir. Bu kistler iyileşirken ciltte yara izin (skar) bırakırlar. Yara izlerinin oluşmasını önlemek akne önleyici uygulamanın en önemli amacıdır. Çünkü bu izleri önleme uygulamaları oldukça zor ve zahmetlidir. Ciltte yağ bezlerini en yoğun olarak bulunduğu bölgelerde en sık görülür. Yüzde sırtta ve göğüs bölgelerinde de oluşur.

Akne Önleyici Uygulamalar neden yapılmalıdır?

Uygulamanın en büyük amacı iz oluşmasını önlemektir. Erken dönemde doktor kontrolüne girilirse izlerin oluşması ve aknenin yayılması olasılığı ciddi oranda azaltılmış olur. Bu izler ilerde hoş olmayan bir görüntüye neden olacağı bazen ciddi psikolojik sorunlara neden olacağı için uygulamaların yapılması gerekir.